Táto stránka využíva súbory cookies za účelom skvalitňovania služieb zákazníkom. Prehliadaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich užívaním v súlade s Cookies.
You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Používanie látkových plienok v praxi  

Na úvod by sme si mohli povedať niečo o tom, čo v skutočnosti moderné látkové plienky sú.

Ich používanie nie je vôbec tak náročné, ako sa väčšinou hovorí. Látkovky (látkové plienky) vyperiete v práčke a tým končí celé strašenie o vyváraní, praní a podobných veciach. Veď koniec koncov, už ani v potoku prať nemusíme

Namiesto opakujúcich sa nákupov, prenášania balení plienok, vynášania košov plných plastového odpadu, ktorý sa v prírode rozkladá vyše niekoľko sto rokov. Látkovú peľuchu vyperiete, poskladáte a použijete. Opakujete dookola v pohodlí domova, bez strachu že sa plienky minú. A ešte horší variant pri jednorázovkach  je, hľadanie zliav a následné utekanie cez celé mesto ich kúpiť.  Navyše, s látkovkami zadoček dieťatka nie je v nepohodlnom plaste neustále nakrémovaný, ale je zabalený v pohodlnej bavlnke, bez nutnosti krémovať. Dôležité je umytú pokožku pravidelne vetrať

Čiže v skratke, úspora je nie len pre našu prírodu, zdravie dieťatka, ale i peňaženku. A to hneď dvojnásobne. Prvý krát, keď nekupujete tie hory plastových plienok, druhý krát, keď nakúpite celú výbavu krémov, ktoré aj napriek úžasnému marketingu, nie sú zložením nič moc. 

Tak ako na látkovanie? 

V nasledujúcich riadkoch Vám vysvetlím, že je to podobné, ako jednorázovka, len sa netreba nechať vystrašiť. Nemusíte sa báť, do kontaktu so stolicou dieťatka prídete pri oboch druhoch plienok. Pokiaľ nevymyslia jednorazový zadoček pre dieťa, nevyhnete sa tomu. Z tohto pohľadu je jednorázovka a látkovka úplne to isté. 

AKO NA TO? 

Látkové plienkovanie sa skladá z dvoch častí. Potrebujete nepremokavú časť – KAPSOVKY ALEBO PULKY a savú časť (štvorcová plienka, vkladačka, SIO systém) . 

latkove plienky

KAPSOVKY – periete po každom použití, ľahšie prebaľovanie mimo domu, kontaktná vrstva stay dry – zanecháva pocit sucha. Môžu sa použiť aj ako plienky na plávanie bez savej vrstvy. 

https://www.youtube.com/watch?v=5AzZUvdpOiY

PULKY – periete ak sú špinavé alebo páchnu. Pre novorodenca sú ideálne novorodenecké.

https://www.youtube.com/watch?v=TGzFgIwJwjg&t=51s

 

SAVÉ VRSTVY

Štvorcové plienky – ekonomicky nenáročné, rýchlo schnú, viete ich poskladať na rôzne sklady – novosklad, yofold, minidrak...

https://www.youtube.com/watch?v=OKpSCQEFRJk

Vkladačky – jednoduché na manipuláciu, viete si skombinovať rôzne vkladačky a tým regulovať savosť čiže častosť prebaľovania. Najsavejšie sú konopné menej savé, ale antibakteriálne sú bambusové a najmenej savá je bavlna. 

Nohavičkové plienky – tie sa zväčša používajú na noc alebo dlhé cesty. Ak potrebujete naozaj super savú plienku. 

Ak vaše dieťatko neznesie pocit mokra, môžete použiť separačnú vkladačku, ktorá zabezpečuje pocit sucha. 

Skladovanie – skladujete na sucho. Čiže do vedierka hádžete popišané plienky, okakané predperiete a hodíte do vedierka tiež. Ak nechcete mať fľaky, tak ich pretrite žlčovým mydlom. Fľaky tiež vyťahá slniečko. 

Vedierko môžete mať otvorené, čiže plienočky vyschnú a nepáchnu. Môžete ho aj zatvoriť, ale pravdepodobne už na 3tí deň po otvorení budú páchnuť. Peľuchy treba vyprať najneskôr do troch dní. 

Pranie – plienočky periete najprv na predpierke – 30 minútový program, kedy plienky očistíte od stolice a moču. Následne pustíte dlhý 60 minútový program, kedy plienky dôkladne doperiete a zbavíte ich fekálnych baktérií. Na 90 stupňoch odporúčam prať, ak má dieťatko črevné problémy. Môžete pridať aj vaše spodné prádlo, ak ho chcete mať dôkladne vypraté. Na plienkach a spodnom prádle (nohavičky, boxerky, slipy), sú totožné baktérie. 

To je v skratke o látkovaní. 

Na záver. Strašia zväčša ľudia, čo to ani nikdy neskúsili. Alebo ak skúsili, nevyšlo im to, lebo ich nevedeli správne použiť, ale to im pravdepodobne nemal kto poradiť. Ak budete mať akékoľvek nejasnosti, napíšte mi na info@plienkacik.ska rada vám poradím. Prajem krásny deňwww.plienkacik.sk